FIRP

FÓRUM PRO INTERSUBJEKTIVITU A VZTAHOVOU PSYCHOANALÝZU

Historicky první psychoanalytické modely mysli připouštěly existenci nevědomého já, které vcelku samostatně myslí a prožívá, a s ním připouštěly také existenci nevědomé subjektivity, která se dotýká subjektivity jiného člověka. Tato decentrace později otevřela cestu ke vzniku dalšího psychoanalytického modelu o intersubjektivním fungování dvou a více nevědomých myslí. Až koncem XX. století ale získala teorie a klinická praxe intersubjektivního modelu více pozornosti a rozvinula se do široké škály myšlenek, poznatků a léčebných postupů.

Fórum pro intersubjektivitu a vztahovou analýzu chce nabízet přednášky, semináře, diskusní setkání a supervize věnované tématu lidské subjektivity a jejího propojení v intersubjektivním psychickém poli, především z pohledu současné psychoanalýzy. Význam intersubjektivního zkoumání člověka roste nejen v psychoanalýze a psychoterapii, ale také v mnoha dalších teoretických a praktických disciplínách o mezilidských vztazích , komunikaci, psychické transformaci. Fórum chce vyplnit mezeru ve vzdělávání stávajících psychoanalytických institutů u nás, které tomuto tématu dosud věnují jen informativní, okrajovou pozornost a někdy jej považují spíše za módní trend. Fórum má ambici poskytnout intelektuální a vitální impuls k promýšlení intersubjektivity v široké spektru psychoanalytických i mezioborových perspektiv, k udržení kontaktu s novými směry ve světě i k podpoře domácí autorské tvorby. Jako spolupracovníci jsou zváni studenti, psychoterapeuti, psychoanalytici, lékaři, filosofové, antropologové, literáti, výtvarníci i kolegové z dalších humanitních oborů. Fórum chce být jedním z evropských center zasvěcených tomuto tématu a od počátku se otevře také konkrétní spolupráci s některými odborníky ze zahraničí.

Intersubjektivní přístup odpovídá změnám v naší současné civilizaci. Pravda není majetkem analytika či na zúčastněných lidech nezávislou entitou, nýbrž je formulována ve spolupráci s klientem, není konečná, ale stále se vyvíjí. Neplatí také jedna psychoanalytická technika, která by byla ve všech ohledech lepší než jiné léčebné postupy, každá z nich může své výhody prokázat v praxi. Zastáváme názor, že pluralitní poznání má být sdíleno a diskutováno živým, kreativním způsobem se všemi zájemci. V podobně pojaté, avšak cíleně strukturované psychoanalytické léčbě se klient s analytikem zapojují do vzájemných výměn. Tento léčebný přístup přináší oživení zájmu o přítomné dění a do analytického setkání uvádí aktivní dialog obou účastníků o událostech, které spoluprožívají a které dokážou rozpoznat. Důležitými momenty jejich zkušenosti jsou vzájemnost, vášeň při hledání pravdy a zaujetí společnou tvorbou.

Přejeme si navracet se k zakládajícímu impulsu psychoanalýzy, a sice k odvaze opouštět dogmata a vnášet do našeho uvažování a konání zneklidňující perspektivy. Buřičský a energický charakter prvotní psychoanalýzy a její dobrodružství poznání by pro nás mělo být kompasem.  Aniž nutně potřebujeme kritizovat dogmata současné psychoanalytické doktríny a jiná přesvědčení, dáváme přednost podílet se na zkoumání a svobodném přemýšlení o povaze lidských vztahů, polí a meziprostorů, jak nám je nabízí intersubjektivní přístup.

FORUM FOR INTERSUBJECTIVITY AND RELATIONAL PSYCHOANALYSIS

Historically, the first psychoanalytic models of the mind acknowledged the existence of the unconscious self, with its own, quite independent thinking and experiencing, while simultaneously acknowledging the existence of the unconscious subjectivity that affects the subjectivity of another person. Later, this decentration paved the way for the emergence of another psychoanalytic model of intersubjective functioning of two or more unconscious minds. But it was only by the end of the 20th century that the theory and clinical practice of the intersubjective model received more attention and developed into a wide range of ideas, knowledge and treatments.

One of the primary aims of the Forum for Intersubjectivity and Relational Analysis is to offer lectures, seminars, discussion meetings, and supervision devoted to the topic of human subjectivity and its interconnection in the intersubjective mental field, especially from the point of view of contemporary psychoanalysis. The importance of intersubjective human research has been growing not only in psychoanalysis and psychotherapy, but also in many other theoretical and practical disciplines dedicated to the research of interpersonal relationships, communication, and psychological transformation. The Forum seeks to fill a gap in education of existing psychoanalytic institutes in our country, which so far have devoted only informative, marginal attention to this topic, sometimes considering it a mere fashion trend.

The Forum aims to provide an intellectual and vital impulse to intersubjectivity thinking in a wide range of psychoanalytic interdisciplinary perspectives, to keep in touch with new directions worldwide and to support original Czech writing on the subject. Students, psychotherapists, psychoanalysts, doctors, philosophers, anthropologists, writers, artists and colleagues from other humanities are all welcome as collaborators. One of the Forum’s objectives is to become one of the European centres dedicated to this topic, initiating specific cooperation with some experts from abroad from the very start of its activities.

The intersubjective approach corresponds to the changes in our current culture. Rather than being the sole property of the analyst or a self-contained entity independent of its participants, truth is articulated in collaboration with the client, not finite, still evolving. Similarly, there is no single psychoanalytic technique that would be better, in all respects, than other treatments, each can prove its benefits in practice.  We believe that pluralistic knowledge is to be shared and discussed in a lively, creative way with all those who are interested in the subject. In a similarly conceived, but purposefully structured psychoanalytic treatment, the client engages in mutual exchanges with the analyst. Such therapeutic approach restores interest in the events of the here and now, introducing into the analytical meeting an active dialogue on the events they experience together and which they can recognize. Important moments of their experience include reciprocity, passion in the search for truth and interest in joint creation.

We wish to go back to the founding impulse of psychoanalysis, namely, to have the courage to abandon dogmas, to bring disquieting perspectives into our thinking and actions. Inspired by the rebellious and energetic character of early psychoanalysis and its adventure, without needing to criticise dogmas of contemporary psychoanalytic doctrine and/or other beliefs, we prefer to participate in research and free thought about the nature of human relationships, fields and interspaces, as offered to us in intersubjective approach.